06:17 | يكشنبه 28 دي 1399
Research Analysis Debriefing Day
اختصاص ۴۵ هزار هکتار از اراضی ملی کشور به شهرک‌های کشاورزی

1399/09/11 21:30

اختصاص ۴۵ هزار هکتار از اراضی ملی کشور به شهرک‌های کشاورزی

نماد برتر- مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی بر توسعه این شهرک‌ها تاکید کرد و گفت: تاکنون بیش از ۴۵ هزار هکتار از اراضی ملی و دولتی کشور برای احداث شهرک‌های کشاورزی اختصاص یافته است.

به گزارش نماد برتر، علی‌اشرف منصوری در جلسه پیگیری مشکلات شهرک‌های کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: از این وسعت اراضی در نظر گرفته شده، بیش از ۹۰۰۰ هکتار به سرمایه‌گذاران واگذار شده است که ۹۵ درصد آن در دو سال گذشته بوده است.


 


به گفته وی، ۹۰۰۰ هکتار اراضی واگذار شده برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی به صورت دقیق و کارشناسی شده است؛ به گونه‌ای که امکان سوء استفاده توسط زمین‌خواران و رهاسازی وجود ندارد.


 


مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی از فسخ قرارداد ۱۵۰۰ هکتار از اراضی واگذار شده برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی که در انجام تعهدات قانونی در زمان کوتاه واگذاری موفق نبودند، خبر داد و تاکید کرد: هم‌اینک ۷۴۰۰ هکتار از اراضی در اختیار سرمایه‌گذاران است که حدود ۶۰۰۰ هکتار آن در حال ساخت یا بهره‌برداری نهایی است.


 


طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، وی بیشتر فعالیت شهرک‌های کشاورزی ایجاد شده در سطح کشور را در بخش شیلات و آبزی‌پروری، دامپروری‌، پرورش طیور و ایجاد گلخانه دانست و تصریح کرد: به دلیل زودبازده بودن این شهرک‌ها امکان برگشت همه سرمایه در کمتر از سه سال میسر است.


 


منصوری، شهرک‌های کشاورزی را بهترین گزینه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی دانست و گفت: دولت دوازدهم مصمم است به طور مستمر به سرمایه‌گذاران در این حوزه خدمات‌رسانی کند.


 


وی، بهترین راهکار برای افزایش بهره‌وری منابع آب و خاک را توسعه گلخانه‌ها اعلام کرد و افزود: با توسعه واحدهای گلخانه‌ای در شهرک‌های کشاورزی زمینه اشتغال برای ۲۵ نفر در هر هکتار وجود دارد.


 


مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی با بیان این که این بستر برای سرمایه‌گذاران در بخش کشاورزی در دولت دوازدهم فراهم است، تصریح کرد: ایجاد این شهرک‌ها نقشی در تامین امنیت غذایی کشور و کمک به تولیدات داخلی و صادرات خواهد داشت.


 


به گفته وی، در پی نشست با کمیسیون کشاورزی، آب و آبخیزداری مجلس شورای اسلامی قرار شد با توسعه شهرک‌های کشاورزی، آنها علاوه بر حضور در عرصه داخلی در عرصه‌های جهانی نیز نقش داشته باشند، بنابراین طرح یک فوریتی برای کمک به توسعه شهرک‌های کشاورزی و رفع موانع تنظیم و به مجلس ارائه شده که در حال بررسی این موضوع هستند.