06:52 | شنبه 30 تير 1403
Research Analysis Debriefing Day
ریکاوری برای «شبصیر» یا سهامداران!

1400/03/25 19:45

چه خبر از نمادهای بورسی:

ریکاوری برای «شبصیر» یا سهامداران!

نماد برتر - آماده نبودن صورت‌های مالی و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی، صاحبان سهام و حاضرین در جلسه طبق ماده ۱۰۴ قانون تجارت، مجمع اعلام تنفس کرد اما؛ آیا "اورهال" فروردین نیز از نوع همین بهانه تراشی‌ها است.

به گزارش نماد برتر، سیر نزولی تولید پتروشیمی‌ها وحتی بسیاری از صنایع در آمارهای افشاشده فروردین‌ماه شرکت‌ها، کاملا امری عادی بوده اما؛ "شبصیر" با ارائه آمارهای ماهانه‌ای که ارائه داد، جیغ سهامداران را درآورد تا به‌نوعی در مجمعی که سپری کردند دلیل آن را از دبیر مجمع جویا شوند.


رضا فرزادی دبیر مجمع شرکت پتروشیمی قائدبصیر در خصوص کاهش تولید اظهارکرد که سهامداران نگران نباشند زیرا این سیری که شرکت سپری کرده تنها بخاطر اورهال سالانه بوده و مشکلات اساسی دامن‌گیر این شرکت نشده است.


از سوی دیگر، سهامدارانی که در انتظار فرآیند "افزایش سرمایه" نشسته‌اند نیز باید گفت که «تجدید ارزیابی شرکت در مرحله کارشناسی بوده و کارشناسی برای زمین‌ها کار ساده‌ای نیست اما؛ شرکت درصدد آن بوده با شفافیت بیشتر، این افزایش سرمایه را مورد پذیرش حسابرس قرار دهد.


فرزادی در این خصوص نیز با اشاره به اینکه "سعی می‌کنیم در سال جاری افزایش انجام شود" برای سهامداران این خبر را آورد که « هنوز نمی‌توان میزان افزایش‌سرمایه را به صورت دقیق مشخص کنیم».


البته سهامداران این شرکت پتروشیمی که در انتظار مجمع نشسته بودند، اینبار با تنفس مواجه شدند چراکه آماده نبودن صورت‌های مالی و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی، صاحبان سهام و حاضرین در جلسه طبق ماده ۱۰۴ قانون تجارت، مجمع اعلام تنفس کرد و شاید این گزارش‌ها برای تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ آماده شود.


 


شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر در گزارش فعالیت ماهانه منتهی به اردیبهشت‌ماه سال جاری مجموع درآمد‌های عملیاتی حاصل‌شده طی این دوره یک‌ماهه را مبلغی بالغ‌بر ۱.۹۶۱ میلیارد ریال شناسایی کرده و از ابتدای سال مالی تا انتهای اردیبهشت‌ماه نیز مقدار درآمد تحقق‌یافته این پتروشیمی برابر با ۳.۳۱۰ میلیارد ریال اعلام‌شده، همچنین درآمد‌های این شرکت از محل فروش محصولات در ۲ بازار داخلی و صادراتی به‌دست‌آمده است.


بر اساس این گزارش، شرکت تولیدات پتروشیمی قائد بصیر در اردیبهشت ماه شاهد افزایش درآمد ۴۵ درصدی نسبت به ماه گذشته بوده و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته نیز ۱۳۶ درصد رشد را در کارنامه به ثبت رسانده، همچنین میزان درآمد‌های شناسایی‌شده شبصیر از ابتدای سال مالی تا انتهای اردیبهشت‌ماه ۱۹۸ درصد رشد را به همراه داشته است.


بیشترین میزان درآمدی که از فروش محصولات طی این دوره به‌دست‌آمده از فروش محصول «گرانول ABS داخلی» با ۱.۷۸۳ میلیارد ریال اعلام‌شده و این مقدار از ابتدای سال مالی تاکنون برابر با ۳.۰۵۷ میلیارد ریال بوده است.


شبصیر در دومین ماه سپری‌شده از سال مالی ۱۴۰۰ میزان فروش ماهانه خود را برابر با ۲.۸۵۸.۳۵۴ کیلوگرم گزارش کرده که از این مقدار ۷۸۴ کیلوگرم به شرکت برگشت داده‌شده، میزان فروش محصولات شبصیر در اردیبهشت‌ماه نسبت به ماه گذشته ۴۳ درصد افزایش فروش را شاهد بوده و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته نیز با کاهش ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.


بیشترین میزان فروش ماهانه شبصیر در اختیار فروش داخلی بوده که تنها محصول به فروش رفته این بخش «گرانول ABS داخلی» با ۲.۵۹۷.۱۰۴ کیلوگرم بوده است.


در آخر لازم به ذکر است که همان‌طور که در نمودار‌های فوق ملاحظه می‌کنید میزان فروش محصولات شبصیر نسبت به دوره مشابه سال گذشته با ۳۰ درصد کاهش مواجه بوده اما؛ درآمد‌های این شرکت نسبت به همین دوره مشابه ۱۹۸ درصد افزایش داشته، شبصیر این افزایش درآمد را مدیون رشد نرخ ۲۳۹ درصد بوده است.