15:25 | جمعه 13 تير 1399
Research Analysis Debriefing Day

برچسب:

رئیس کل بانک مرکزی
بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی در خانه‌هاست
نماد برتر- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اقتصاد کشور در خصوص مسائل ارزی قابل مدیریت است، گفت: بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی کشور در خانه‌ها است که این به خاطر سیاست‌های گذشته مالی بانک مرکزی می‌باشد.
میزان صادرات نفت در سال 98
نماد برتر- براساس آمارهای اعلام شده توسط مقامات ارشد دولتی، میزان صادرات نفت ایران در سال 98 حدود یک سوم رقم پیش بینی شده توسط دولت در قانون بودجه پارسال بوده است و پیش بینی می شود اتفاق مشابهی در سال جاری هم رخ دهد.
برنج پاکستانی، صدرنشین افزایش قیمت در اردیبهشت
نماد برتر- جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که از بین ۹ کالای اساسی که قیمت آن‌ها بررسی شده قیمت شش کالا نسبت به فردین ماه افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت نیز مربوط به برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بوده است.
فقط نفت عقب نرفت/ ۵۰ هزار میلیارد تضمین شده کجاست؟
نماد برتر- اعلام حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در حالی اتفاق می‌افتد که در زمان تصویب بودجه ۱۳۹۹ مسئولان مربوطه تأکید داشتند ارقام تضمین شده بوده و محقق خواهد شد. جایی که وزیر اقتصاد ۵۰ هزار میلیارد تومان بابت فروش و واگذاری اموال و املاک دولت را با گرفتن اختیاراتی تضمین کرده بود یا تردیدی برای درآمد مالیاتی وجود نداشت، اما اکنون تنها نفت نیست که محقق نمی‌شود حتی درآمدهای تضمین شده هم زیر سوال است.
دور نظام بانکی را خط بکشید!
نماد برتر- یک کارشناس اقتصادی نرخ اعلام شده برای تحقق تورم ۲۲ درصدی را منطقی دانست و گفت: رسیدن به تورم ۲۲ درصدی به ملزوماتی نیاز دارد که اولین الزام آن این است که دولت برای تامین کسری بودجه دور نظام بانکی را خط بکشد و دوم اینکه هزینه‌های کاهش تورم که شامل افت تولید است را بپذیرد. البته از آنجاکه بانک مرکزی قصد ندارد تورم را به میزان زیادی کاهش دهد، تاثیرات منفی کاهش تورم بر تولید هم کمتر خواهد بود.
گرانی جدیدی در راه است
نماد برتر - قیمت‌های فعلی بازار مسکن به شدت دارای حباب مصنوعی است و از هیچ منطقی پیروی نمی‌کند؛ این حباب با پیگیری رئیس جمهوری و همراهی معاون اول رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد شکسته خواهد شد.
چه منابعی توانایی تامین کسری بودجه را دارند؟
نماد برتر- یک کارشناس اقتصادی برای تامین کسری بودجه به دولت پیشنهاداتی همچون صرفه‌جویی در مصارف، استفاده از منابع مختلف و اخذ مالیات یا وام از بنگاه‌های بزرگ فرادولتی را مطرح کرد و گفت: باید از تمام منابع داخلی برای تامین مخارج استفاده شود که این منابع در کشور موجود است.
تامین نهاده‌های کشور از سوی ۵۳ شرکت وارداتی
نماد برتر- عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران با تاکید بر اینکه ۵۳ شرکت وارداتی با اعتبار تجاری خود اقلام اساسی کشور را تامین کرده‌اند، گفت: اگر رویه وارداتی کالا مورد پذیرش مسئولان نیست اعلام کنند تا از تداوم آن جلوگیری شود.
پرداخت وام یک میلیونی با یارانه اردیبهشت
نماد برتر- آخرین اعلام دولت از این حکایت دارد که وام یک میلیونی که قرار است به ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر اختصاص پیدا کند همراه با یارانه اریبهشت واریز خواهد شد.
تصمیم بورسی‌ها به اجرا نرسید!
نماد برتر- کاهش دامنه نوسان در بازار سرمایه از پنج به دو درصد، دومین تصمیم مهمی بود که سازمان بورس پس از افزایش حجم مبنا گرفت و زمان اجرای آن را از امروز ( ۱۷ اسفند) اعلام کرد. اما این تصمیم به اجرا نرسید و توسط وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای عالی بورس که در جریان تصمیم هیات مدیره سازمان بورس نبوده، منتفی شد. با این حال به نظر می رسد بورسی‌ها همچنان بر درستی تصمیم‌شان مصمم هستند و دلیل آن را کنترل رشد هیجانی شاخص اعلام کرده‌اند.
تمدید اختیارات بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز تا پایان سال ۹۹
نماد برتر- رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی، از تمدید اختیارات بانک مرکزی در خصوص تنظیم و مدیریت بازار ارز و اصلاحات نظام بانکی تا پایان سال ۱۳۹۹ خبر داد.
تلاش بانک مرکزی برای تامین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز
نماد برتر- رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط خاص و حساس کشور گفت: بانک مرکزی با در نظر داشتن شرایط کشور، بیشتر تلاش خود را بر تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز داشته است.
خبر خوش همتی برای تولیدکنندگان بدهکار بانکی
نماد برتر- رئیس کل بانک مرکزی از تصمیم روز گذشته شورای پول و اعتبار برای تولیدکنندگان بدهکار بانکی خبر داد.
نرخ ارزهای دیگر به حساب پول جدید
پایگاه خبری راد: یک اقتصاددان تاثیرات تغییر در وضعیت ظاهری واحد پولی بر نرخ سایر ارزها در بازار را تشریح کرد و گفت: بر اساس نرخ فعلی دلار، هر دلار ۱۲ واحد پول جدید خواهد بود.
حذف‌ صفر با نیت جلوگیری از انتظارات تورمی
پایگاه خبری راد: یک اقتصاددان معتقد است طرح‌هایی مانند حذف صفر از پول ملی اقداماتی پسافاجعه هستند که مسئولان اقتصادی در شرایط تورمی برای جلوگیری از ایجاد انتظارات تورمی آن را اتخاذ می‌کنند.
صفحه قبل | صفحه بعد