15:40 | جمعه 13 تير 1399
Research Analysis Debriefing Day
چاپ

1398/07/21

پذیرش آگهی 5
عوارض داروی بیماری مثانه برای سلامت چشم

عوارض داروی بیماری مثانه برای سلامت چشم

پایگاه خبری راد: پزشکان به شواهد بیشتری دست پیدا کردند که نشان‌دهنده ارتباط نوعی داروی رایج برای بیماری مثانه با بروز عارضه چشمی تهدید کننده بینایی است.

به گزارش پایگاه خبری راد،  دارویی که از دهه‌ها قبل در درمان بیماری‌های مربوط به مثانه کاربرد گسترده‌ای داشته می‌تواند برای سلامت شبکیه چشم خطرناک باشد.

سال گذشته نتایج گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که مصرف المیرون (Elmiron) با آسیب دیدن شبکیه چشم همراه است و به همین دلیل گروهی از محققان به بررسی روی تعدادی بیمار در ایالت کالیفرنیا پرداختند.

آنان دریافتند حدود یک چهارم از بیمارانی که در معرض این دارو قرار داشته‌اند با نشانه‌های مشخصی از آسیب دیدگی چشمی مواجه بوده‌اند. همچنین این سمی بودن دارو می‌تواند به شکل‌های دیگری از بیماری‌های شبکیه‌ای از قبیل دژنراسیون ماکولا خود را نشان دهد.  

سیستیت بینابینی (سندرم مثانه دردناک) موجب درد مزمن در مثانه و ناحیه لگن می‌شود. بیش از یک میلیون نفر در آمریکا که بیشتر آنان را زنان تشکیل می دهند به این عارضه مبتلا هستند. المیرون تنها دارویی است که سازمان غذا و داروی امریکا آن را برای این بیماری تایید کرده‌ است.

سال گذشته پزشکان یک مرکز چشم‌پزشکی در شهر آتلانتای آمریکا به بررسی روی شش بیمار پرداختند که برای مدت ۱۵ سال از داروی المیرون مصرف کرده بودند. این پزشکان مشاهده کردند که بخش ماکولای شبکیه چشم این بیماران دچار تغییرات غیرمعمولی شده‌ است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، به گفته محققان این تغییرات غیرمعمول می‌تواند نشانه هشداردهنده‌ای از مصرف طولانی مدت داروی المیرون باشد که به شبکیه چشم آسیب رسانده است.   

پذیرش آگهی 5

برچسب ها:

مثانه ،دارو ،شبکیه چشم ،چشم